Reflux – pravidelné cvičení udělá v léčbě pálení žáhy zázraky

Vitestin je vynikajícím pomocníkem pro uzdravení sliznic při refluxu jícnu, pálení žáhy a dalších zdravotních problémů s tím spojených - viz recenze našich zákazníků. Mezi maximálně spokojené zákazníky, co se týče letitých problémů s pálením žáhy, patří i moje skvělá tchýně z Pardubic.
Tam, kde je potřeba pomoct záklopce po fyziologické stránce, nedomykavosti - léčba spočívá především
v posílení dolního jícnového svěrače a správné funkce bránice.
Případně urychlit uzdravení nebo tam, kde Vitestin pomohl málo (většinou se jedná právě o špatnou nebo slabou funkci záklopky po fyziologické stránce), je dalším výborným prostředkem provádět dechová cvičení na posílení funkce svěrače.
Přeji Vám z celého srdce uzdravení.
Jiří Šuster
Návod na dechová cvičení a trochu teorie:
Reflux neboli pálení žáhy je především porucha trávicího systému. Jde však o komplexní problém, který má různé způsoby řešení. Málo známé je, že gastroesofageální reflux způsobuje potíže v těle i tam, kde bychom to nečekali, a že s jeho léčbou pomůže cvičení i fyzioterapeut.
Příčiny
Příčina je většinou v napětí či pozici orgánů nebo ve špatné funkci bránice, ovlivněné postavením těla nebo traumatickými či zánětlivými změnami, stresové zatížení, psychosomatika, napětí svalů a šlach a také stravování.
Kde všude bychom vliv refluxu čekali i nečekali
pálení žáhy, říhání, bolest v oblasti žaludku (to bychom samozřejmě čekali)
dráždění dýchacích cest – kašel či zahlenění, chrapot, laryngitida
záněty dýchacích cest a středouší, astma
zvýšená kazivost zubů, zápach z úst (přitom samotné pálení žáhy vůbec nemusí být přítomno)
bolesti mezi lopatkami – především na levé straně
blokády 5. – 7. žebra (bolí v oblasti hrudní kosti nebo je obtížný nádech)
citlivá místa v reflexním řetězci žaludku – dvanáctníku
špatné držení těla (příčina i důsledek) – právě vleže se reflux objevuje nejméně často, protože na bránici nejsou kladeny tak vysoké nároky, reflux trápí nejčastěji při vyšších pozicích v sedě nebo ve stoje.
Jak fyzioterapie pomáhá?
Zaměřuje se na rozdíl od prášků na pravou příčinu refluxu. Léky fungují tak, že blokují uvolňování žaludečních kyselin a tím vás nemá co dráždit. Je důležité myslet na to, že tato kyselina v žaludku je přirozeně a má zde svou přirozenou funkci, proto při dlouhodobém užívání léků může docházet k nežádoucímu ovlivnění imunity, např. infekcím, ekzémům, alergiím, potížím s trávením, únavě apod. O čem se nemluví, že k vedlejším účinkům dlouhodobého používání těchto léků patří například řídnutí kostí. Pokud se přistupuje k chirurgické léčbě, mají tendenci se potíže po určité době vracet.
Díky cvičení se naučíme správně využívat všechny funkce bránice zároveň. I pět minut takového cvičení dokáže udělat v léčbě refluxu zázraky. Stačí se věnovat specifické sestavě cviků, které vedou ke zlepšení a v některých případech ke kompletnímu vysazení léků
Zdravotně doloženo:
Chceme vám představit jednoduché dechové cvičení, při kterém se naprostá většina pacientů s refluxem výrazně zlepšila už po pár týdnech, a mnozí mohli přestat brát léky. Touto metodou pracuje fyzioterapeutka Jana Tůmová
Změna dechu?
Většina lidí s refluxem má narušený dechový stereotyp. Dýchají horním hrudníkem a při nádechu se jim často zvedají ramena i spodní žebra směrem nahoru. Díky tomuto typu dýchání u nich nepracuje správně bránice a hluboký stabilizační systém. Mají také až o 40 % horší nádechovou funkci plic než běžná populace.
Postup cvičení podle Jany Tůmové
Naprostým základem v léčbě refluxu pomocí změny dechového stereotypu je inspirační (nádechový) trenažér. Nám se osvědčil DHD cliniFLO, který na internetu pořídíte za 179,- Kč. Trenažér funguje na principu zpětné vazby, při které se dítě snaží udržet při nádechu smajlíka v kolečku alespoň 5 vteřin. Celý postup se opakuje 10x a cvičí se minimálně 1x denně (při zhoršení potíží se zvyšuje počet cvičení na 3x denně). U dospělých je pro zlepšení stavu nutno cvičit alespoň 4-5x denně (ideálně mezi 8-16h, tzn. vzít si trenažér do práce).
Začíná se dýcháním vsedě na židli s rovnými zády a s oporou o chodidla. U dětí využíváme ze začátku fixace spodních žeber, abychom zamezili hornímu hrudnímu dýchání a podpořili dýchání břišní – viz video (klikněte na fotku pod textem).

Dalším způsobem je naučit děti (i dospělé) vědomě nadechovat do břicha a tento způsob dýchání kontrolovat v průběhu použití inspiračního trenažéru pomocí ruky položené na břiše. Břicho by se nemělo zvedat pouze nahoru, ale postupně i do stran tak, aby dech vyplnil celou břišní stěnu. Tento způsob v poslední době používám u svých pacientů výrazně častěji a zdá se mi i jednodušší. Viz. video (klikněte na fotku po textem)
Už i jen samotné dýchání do inspiračního trenažéru výrazně zlepšuje reflux.
Dále jsou vhodné cviky na protažení krční páteře, nácvik břišního dýchání a aktivaci břišních cviků. Pokud byste chtěli zlepšení refluxu podpořit i jednoduchým cvičením, uděláte dobře. Použít můžete i ebook, který nabízí na svých stránkách.
U pacientů s vážnější diagnózou, kteří většinou potřebují osobní vedení terapie, doporučuje najít fyzioterapeuta v místě bydliště, se specializací pro léčbu refluxu.
Fyzioterapeut vám pomůže sestavit cviky, které jsou právě pro vás a vaše tělo nejvhodnější. Kromě samotné fyzické stránky se soustřeďte na psychosomatiku a holistický pohled na člověka. Hledáme přece všichni pravou příčinu a bereme v potaz všechny faktory, které mohly k problému přispět.
Zdroj :
inspirační (nádechový) trenažér - https://respiration.cz/ostatni/58-dhd-cliniflo.html
Jana Tůmová, dětská fyzioterapeutka - https://janatumova.cz/jak-ovlivnit-reflux-pomoci-dychani/
Bc. Žaneta Adamíková z terapeutického centra Namao - https://www.vitalia.cz/clanky/reflux-cviceni-a-fyzioterapie-v-lecbe-paleni-zahy/
Kateřina Beranová - Centrum pohybové medicíny Pavla Koláře - https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/pri-dobrem-cviceni-mizi-reflux-i-bolest-zad.A200122_122139_ln-zdravi_ape
MUDr. Zuzana Lapková - http://www.imunologie-alergologie.cz/dychani-a-reflux-1404042418.html