top of page

6 tipů na špatné trávení a záněty střev

Trávení někdy může doprovázet dočasná zánětlivá reakce a může způsobit i alergické potíže, které mohou přerůst do autoimunitních onemocnění. Příčiny onemocnění stále nejsou zcela jasné. Impuls k tomu, aby se autoimunitní podstata projevila, se vytvořil pravděpodobně již někdy v minulosti, třeba v době dětství.

Říká se jim Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, dráždivý tračník, hemoroidy, průjem, nadýmání, zácpa, kožní problémy, afty, žaludeční potíže, pálení žáhy… Na některé se nyní podíváme podrobněji. A zároveň půjdeme přímo k tomu, co s tím.

1) Prevence

Bylinky – Heřmánek podporuje trávení, játrům pomůže i obyčejná pampeliška. Na jaře snězte denně jeden syrový lístek po dobu 14 dnů. Kvašené zelí nebo alespoň voda z něj. Z koření tymián, majoránka, šalvěj, máta, měsíček. Přírodní antibiotikum na běžné infekce – česnek, zázvor, křen, kurkuma. (není vhodné užívat při akutním stavu zánětu).

2) Dráždivý tračník

Příznaky: Křečovité boleti břicha pocit plnosti a plynatost, nadýmání, zácpa, průjem.

Nutná návštěva lékaře: Pokud jsou uvedené potíže dlouhodobého charakteru.

Jedná se o funkční poruchu hybnosti tlustého střeva. Tato nemoc není životu nebezpečná, ale život umí velice znepříjemnit častou stolicí a nepříjemnými pocity v oblasti břicha. Onemocnění může být doprovázeno průjmy nebo zácpou. Typickým projevem je nepříjemný pocit v břiše. Dráždivý tračník se může projevovat i kolikovými bolestmi břicha, pocitem tlaku, plnosti a kručením v břiše. Celkově bývá člověk oslabený, malátný, potí se, bolí ho hlava, cítí nechutenství, někdy až pocit na zvracení a je nervózní.

Doporučení:

Psychická pohoda - Při výrazném zhoršení nereagujícím na zavedenou léčbu je třeba navštívit lékaře. Mohlo by se jednat o projev jiného onemocnění. Důležité je nastolení zdravého životního stylu se zdravou stravou, odpočinkem a co nejmenším stresem. Vhodná je také pohybová aktivita v podobě cvičení. Příčiny onemocnění nejsou zcela jasné, určitou roli sehrává psychika, někdy může dráždivost zvýšit infekce. Proto může nemocnému pomoci návštěva např. psychologa.

Vhodná strava – Při dráždivém tračníku je vhodné zařadit dostatek vlákniny (ovoce, zelenina a celozrnné pečivo). Při průjmech byste se měli vyhýbat dráždivým pokrmům a jídlům, která hůře snášíte. Pokud se projevují spíše průjmy, lze podávat některé léky nebo výživové doplňky proti průjmu, zácpě. Pokud trpíte nadýmáním, mohou pomoci ke všemu probiotika.

Bylinky – Proti průjmu: Léčivý čaj si můžeme připravit ze dvou až tří lžiček sušeného řepíku lékařského, listů ostružníku a maliníku případně dubové kůry. Někdy postačí obyčejný, neslazený černý čaj. Osvědčeným prostředkem jsou také sušené borůvky. Proti zácpě jsou osvědčené kompotované švestky, někdy pomůže sklenice cistě vody na lačno a počkat 20 minut a pak se pokusit o stolici.

3) Zánět střev – Crohnova choroba

Chronické zánětlivé onemocnění, které se může projevit v jakékoli části trávicího ústrojí, nejčastěji však v oblasti spojení tenkého a tlustého střeva. Nemoc se nejčastěji objevuje v období dospívání a rané dospělosti mezi 20. a 35. rokem. Správně diagnostikovat ji dokáže jen lékař pomocí laboratorního vyšetření. Při prvních projevech nemoci se často nasazují antibiotika. V dlouhodobé terapii se k potlačení zánětu používají k terapii kortikosteroidy.

Příznaky: Bolest v podbřišku, průjem, krev ve stolici, hubnutí, únava, kloubní záněty, výskyt aftů v dutině ústní.

Nutná návštěva lékaře: Všechny tyto příznaky by vás měly dovést do ordinace lékaře.

Doporučení:

Dieta – Doporučuje se dodržovat dietu, která musí být nedráždivá, ale zároveň dostatečně vyživující. Dieta je individuální. Každý pacient si musí vyzkoušet, které jídlo mu dělá dobře, a které ne. Lidé s Crohnovou nemocí často špatně snášejí mléko, dužinu z ovoce, semínka, ořechy, luštěniny, slupky apod. Naopak velmi pozitivně působí nenasycené mastné kyseliny, které jsou mj. v rybách. Z ovoce nebudou trápit banány, papája, mango, avokádo a žlutý meloun. Dobrá jsou vejce, jelikož nejsou tučná, a přesto obsahují bílkoviny a vitaminy.

Pomoc z přírody – Na stav může mít pozitivní vliv zelený čaj. Je zásadité povahy, a proto vyrovnává překyselení organismu. Správné trávení podpoří také šťáva z listů aloe vera. Na únavu je výborný žen-šen.

4) Zánět střev – Ulcerózní kolitida

Vyskytuje se stále v mladším a mladším věku. Příznaky jsou podobné jako při dráždivém tračníku. Dochází k poškození tkáně – ve stolici se objevuje často směs hlenu a krve. Projevy však mohou být velmi nenápadné. Nejčastěji jsou to nevysvětlitelné nízké teploty, nechutenství, bolesti břicha, úbytek na váze, zpomalení růstu. Onemocnění vede k oslabujícím záchvatům průjmů.

Příznaky: Křečovité boleti břicha pocit plnosti a plynatost, nadýmání, zácpa, průjem.

Nutná návštěva lékaře: Krev ve stolici, úbytek na váze, zpomalení růstu, záchvaty průjmů. Zlepšování a zhoršování.

Doporučení: Psychoterapie – Ve všech případech je nezbytná psychoterapie v některé své formě. Musí být léčena trpělivě a s celkovou péčí, v klidu na lůžku a odstranění co nejvíce faktorů napětí. Léky s co nejmenším počtem vedlejších účinků. Zcela ideální je, když se rozbor vykoná v rámci rodiny, vždyť se problém jedince netýká pouze jeho, nýbrž celé rodiny. A pokud existuje chronické onemocnění (kterékoliv) v řeči medicíny ´nevyléčitelné´, pak je léčivý proces pro jedince obvykle nad jeho síly.

Dieta – Neexistuje bohužel žádná univerzální dieta, která by vyhovovala všem nemocným. Hledejte, které potraviny dobře snášíte. Vsaďte na vyváženou stravu. Chybějící železo můžete nalézt i v červeném a kuřecím mase, rybách, listové zelenině, luštěninách nebo vejcích. Vyzkoušejte jinou kuchyňskou úpravu problémových potravin – například důkladné uvaření, oloupání – zbavení se hrubé vlákniny. Pomáhá jíst pravidelně malé porce. Vytvořte si potravinový deník, použijte eliminační dietu. Dávejte pozor, aby vás strava nepřekyselovala. Nezapomínejte na vodu, bylinné nápoje.

Slunce – Chronická zánětlivá onemocnění zvyšují pravděpodobnosti řídnutí kostí. Proto je důležité přijímat dostatečné množství vitamínu D, které si tělo umí vyrobit také samo.

Bylinky – Kokoška, zlatobýl a kontryhel žlutozelený pomohou při krvácení střeva, prospívají borůvky, lněný olej, čaj z ostružinového listí.

5) Poté, co již jste v péči lékařů, je dobré se podívat na svůj život jinak

Například pohledem celostní medicíny je důležitá totální změna na všech úrovních:

O své tělo musíme pečovat: Vyloučit toxiny, smog, kouř, alkohol, nedostatek spánku, hluk, stres ze zaměstnání nebo školy, hádky, rozchody, strach, úzkost. Pro peristaltiku střev je důležitý pravidelný pohyb, a to jakýkoliv. Dalším krokem je správná strava, nejlepší je zásaditá, která nevyvolává překyselení organismu. Stravu vhodně doplníme probiotiky či prebiotiky, skvělým doplňkem je také bylinný nápoj, výborný je mladý ječmen, z cizokrajných lapacho nebo vilca cora.

Také o duši je třeba pečovat: Odstranit bloky, posílit sebevědomí, pohovořit si o problému, smysluplně vyřešit v rámci možností stresující životní situaci.

Třetím krokem jsou záležitosti ducha: Zaměřte se na svůj tvůrčí vývoj – získávání vnitřních vědomostí, znalostí, dovedností, moudrosti, smyslu života a jejich předání dalším. Kultivování ctností, pokory, i k sobě samému.

Pokud změnu nechcete v rámci zaměstnání, rodiny, dejte té energii průchod kdekoliv jinde – třeba ve volném čase.

Klíč k řešení se nachází na hranici změřitelného a nezměřitelného. A pokud vyšetřovací metoda nezachytí to, co (dosud) není změřitelné, pak je medicína založená na důkazech v koncích. Popíše situaci jako idiopatickou, neřešitelnou, pojišťovnou neproplatitelnou, a tak se tím přestává zabývat a nabídne osvědčený lék s prokazatelným účinkem na potlačení projevu.

6) Pleťová maska pro vaše střeva

Více podrobností o doplňku stravy Vitestin® naleznete na našich webových stránkách

Článek vyšel na žena-in.cz

1 542 zobrazení

Comments


Nejlepší příspěvky